Okres rzymski, epoka brązu

01/08/2018

Okres rzymski (I-IV w).

Ludność kultury przeworskiej stosowała do uprawy ziemi radła, z żelaznymi radlicami, żarna obrotowe do mielenia zboża oraz półkoski do ścinania roślin. Uprawiano garncarstwo z użyciem koła garncarskiego, obróbkę metali (...). Z tego okresu odkryto nieliczne i mało charakterystyczne fragmenty naczyń glinianych w Grabinach należące do kultury przeworskiej. 

Nasze tereny nie były częścią cesarstwa rzymskiego, a kontakty z terenami imperium miały głównie charakter handlowy i gospodarczy. Ważną rolę odgrywały doliny rzek, m. in. Wisłoki, będące dogodnymi szlakami komunikacyjnymi. Nimi prowadziły szlaki handlowe z północy na południe i odwrotnie.

 

W 1872r. podczas budowy linii kolejowej Tarnów- Rzeszów znaleziono w Grabinach 3 monety rzymskie:

https://wcn.pl/
https://wcn.pl/

Denar Hadriana z 117r.

https://lechodalgerie-dz.com
https://lechodalgerie-dz.com

Średni brąz Gracjana (375-383r.)

https://www.anythinganywhere.com
https://www.anythinganywhere.com

Mały brąz Arkadiusza (395- 408r.)

Przedstawione zdjęcia jedynie obrazują znalezione w Grabinach monety. Zdjęcia monet z Grabin nie są dostępne.

W poszukiwaniu tych monet udałam się do Uniwersyteckiej Składnicy Materiałów Archeologicznych w Rzeszowie. tam poinformowano mnie, że według danych archiwalnych znajdowały się one w prywatnej kolekcji a w 1935r. zostały odkupione przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. 

Zwróciłam się więc do Muzeum Archeologicznego z zapytaniem o monety znalezione w Grabinach. Okazało się, że monety te  są przechowywane w  zbiorach Muzeum. Zostały przyjęte wraz z całą kolekcją Romana Szkaradka przed II wojną światową i obecnie przechowywane są w Dziale Zbiorów Dawnych.  Zostały jednak błędnie oznaczone przez kolekcjonera, a zatem i w  inwentarzach MAK zapisane są one jako pochodzące z "Grabowej koło Pilzna".  
Jestem w kontakcie głównym inwentaryzatorem Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Postaram się doprowadzić do właściwego zapisu i skatalogowania tych monet.

Aneta Kuta


Masz więcej informacji na ten temat?

Aroma Cosmetics, All rights reserved 2018
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started